Szkoła Promująca Bezpieczeństwo

SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO

z Komendą Powiatową Policji w Myślenicach.

Projekt ten wzorowano na bazie doświadczeń policji holenderskiej. Jego głównym założeniem  jest budowanie lokalnie środowisk, które chcą pracować na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz poczucia bezpieczeństwa. W projekcie ważne jest aby każdy podmiot wykazał się zaangażowaniem – każdy określa swój zakres kompetencyjny  i zobowiązuje się do realizacji konkretnych przedsięwzięć na rzecz bezpieczeństwa szkoły. Idea projektu polega na uczeniu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo osobiste, lokalne i  społeczne. To edukacja prawna i uczenie właściwych postaw i zachowań od najmłodszych lat.

______________________________________________________________________________________________________

W ramach projektu ZPB staramy się o nadanie certyfikatu "Szkoły Promującej Bezpieczeństwo". Patronat nad powyższym przedsięwzięciem sprawuje Małopolska Komenda Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo przyznawany jest na okres 2 lat po odpowiednim audycie przeprowadzonym przez przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
    Posiadacz Certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, poprawy stanu bezpieczeństwa i podnoszenia poczucia bezpieczeństwa osób tam przebywających, a także do stałego monitorowania procesów związanych z realizacją projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, na każdym z jego etapów.

By przygotować naszą szkołę do audytu, czyli wnikliwej oceny stopnia realizacji zadań projektu, zostały podjęte następujące działania:

•   Badania ankietowe przeprowadzone wśród uczniów, ich rodziców, nauczycieli. Dane uzyskane z analizy ankiet wytyczyły priorytety podejmowanych przez placówkę działań.
•    Powołanie Zespołu współpracującego przy realizacji założeń projektu.
•    Przeprowadzenie wizji lokalnej miejsc najbardziej zagrożonych w szkole oraz jej najbliższej okolicy.
•   Spotkanie informacyjne dotyczące procedur uzyskiwania certyfikatu Szkoły Promującej Bezpieczeństwo oraz zaproszenie do współpracy partnerów zewnętrznych.
•    Opracowanie założeń planu działań i realizacji zadań podjętych w ramach programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.

W maju 2017 roku na terenie naszej szkoły zostanie przeprowadzony audyt przez Zespół Certyfikujący z Komendy Wojewódzkiej Policji
w Krakowie w ramach uczestnictwa w projekcie. Z audytu zostanie sporządzony protokół w formie arkusza oceny. Na jego podstawie szkoła ma szansę uzyskać Certyfikat „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”.

21 marca 2017 r odbyło się spotkanie partnerów szkoły. Na spotkaniu omówione zostały wyniki analizy ankiet oraz przedstawione zostały propozycje wspólnych działań dla naszych partnerów celem uzyskania Certyfikatu "Szkoły Promującej Bezpieczeństwo". Przed spotkaniem została przeprowadzona wizja lokalna miejsc najbardziej zagrożonych w szkole oraz jej najbliższej okolicy.