15.06.2015
„Mała ojczyzna – wspólna sprawa” to projekt realizowany przez studentów – wolontariuszy Fundacji Rozwoju Wolontariatu. Drugą edycję wspiera również Fundacja BGK.
Na warsztatach gimnazjaliści dowiedzieli się, gdzie mogą zgłosić się z problemami dotyczącymi każdego obywatela, przede wszystkim mieszkańców ich wsi, poznali specyfikę organizacji rządowej i samorządowej. Głównym celem było zaznajomienie młodzieży z ideą świadomego obywatelstwa, pobudzenie do pracy na rzecz wspólnego dobra, do wspólnej pracy.
Uczniowie pracowali według metody wpracowanej przez lata funkcjonowania programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Opiera się ona głównie na aktywnym nauczaniu i pracach w grupach. Członkowie projektu najpierw solidaryzują się ze sobą poprzez różnorodne zabawy, a następnie wspólnie wykonują zadania, które mają na celu wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. I tak np. uczniowie tworzyli mapy myśli, wcielali się w rolę Rady Gminy inscenizując jej obrady, brali udział w konkursie wiedzy, gdzie sami decydowali o pytaniach, prawidłowych odpowiedziach oraz przyznanych punktach.
Zwieńczeniem warsztatów była gra terenowa, która angażowała nie tylko uczniów, ale również opiekunów – nauczycieli i samych mieszkańców Tenczyna, przekazujących zadania graczom. Uczestnicy zabawy musieli wykazać się znajomością ich małej ojczyzny oraz wiedzy ogólnie obywatelskiej wypełniając m.in. PIT. Uczyli się zaufania i innowacyjnego myślenia. Jednak gra była przede wszystkim przyjemnie i kreatywnie spędzonym czasem. Grę terenową zakończyły przemowy kandydatów z poszczególnych grup na wójta. Wysłuchał ich także sołtys Tenczyna- pan Stanisław Stankiewicz-, który miał okazję wręczyć nagrody zwycięzcom, jak również przemówić do młodego pokolenia, ukazując trud prac samorządowych. Młodzież w podzięce za odwiedziny podarowała sołtysowi koszulkę z napisami wykonanymi na warsztatach edukacyjnych, zawierającą informacje za co lubią Tenczyn i jakie widzą w nim zmiany.
Realizacja projektu w Tenczynie sprawiła wiele radości nie tylko gimnazjalistom, ale i tenczynianom, którzy pośrednio uczyli się na temat świadomego obywatelstwa.
Koordynatorem warsztatów edukacyjnych oraz edukacyjnej gry terenowej na terenie szkoły była pani Jolanta Leśniak.
Dziękujemy WSZYSTKIM za zaangażowanie i wspaniałą zabawę:)

