Nadanie imienia

W dniu 17 czerwca 2006 roku w Gimnazjum w Tenczynie odbyła się doniosła uroczystość nadania sztandaru i imienia Sługi Bożego Ks. Michała Rapacza oraz poświęcenia popiersia Patrona. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył O. Rafał Klimas – delegat Ks. Biskupa Kazimierza Górnego, Biskupa Rzeszowskiego. Homilię na temat sługi Bożego Ks. Michała Rapacza, bohatera i męczennika za wiarę i ojczyznę wygłosił ks. Prałat Stanisław Mszal, Dziekan z Trzebini. On też poświecił nadany przez Radę Gminy Lubień i Wójta Gminy Lubień Henryka Migacza sztandar Gimnazjum wykonany przez hafciarkę z Tenczyna P. Barbarę Druzgałę.W uroczystości uczestniczyli też: O. Józef Mońko, Ks. Franciszek Filipiec, Ks. Antoni Płaczek, Ks. Piotr Miszczek, Ks. Adam Mroczek, O. Krzysztof Czeczko. W Gimnazjum nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie popiersia Patrona ufundowanego przez Radę Gminy Lubień, a wykonanego przez miejscowego artystę rzeźbiarza P. Andrzeja Szczepańca. Aktu odsłonięcia brązowego posągu dokonali P. Kazimierz Szczepaniec - Przewodniczący Rady Gminy Lubień oraz P. Marcin Miłkowski – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Krakowie. Popiersie poświęcił O. Rafał Klimas. Dalsza część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej. Tutaj P. Kazimierz Szczepaniec odczytał Akt Nadania Imienia Sługi Bożego Ks. Michała Rapacza Gimnazjum w Tenczynie. Zebranych gości powitała P. Maria Majewska – dyrektor Gimnazjum. W swych słowach skierowanych do gości i uczniów gimnazjum ukazała ona sylwetkę Patrona jako autorytetu dla nauczycieli i uczniów. Następnie poseł Leszek Murzyn, reprezentujący w uroczystości Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha, odczytał list skierowany do Pani Dyrektor, w którym czytamy m. in.: „Jestem przekonany, że przyjęcie za patrona ks. Michała Rapacza, gorliwego duszpasterza, proboszcza parafii Płoki, który cieszył się życzliwością i uznaniem lokalnego duchowieństwa oraz wiernych, przyczyni się nie tylko do podniesienia prestiżu kierowanej przez Panią Dyrektor placówki oświatowej, ale również zainspiruje młodzież oraz pracowników szkoły do poszerzania horyzontów, a także pogłębiania wiedzy o tej szlachetnej postaci i czasach, w których on żył”. Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Marka Łatasa reprezentował P. Jarosław Szlachetka, który również odczytał list Posła skierowany na ręce Pani Dyrektor. Czytamy w nim m. in.: „Nadanie imienia Szkole jest ważnym wydarzeniem dla społeczności zarówno Nauczycieli jak i Uczniów. Pragnę pogratulować wyboru patrona Szkoły. Sądzę, że ten wybór nie był przypadkowy. Ksiądz Rapacz dla każdego młodego człowieka może i powinien być wzorem do naśladowania. W trudnych czasach zawsze w duchu prawdy dążył do celu, nie godząc się na zakłamanie, które go otaczało. Dyrekcji i Gronu pedagogicznemu chciałbym życzyć, aby czerpali z postaci Ks. Rapacza inspirację do pracy z podopiecznymi. Niech zawsze leży Wam na sercu dobre wychowanie młodzieży. Zaś Uczniom, aby na wzór swojego patrona zawsze dążyli do celów, jakie w życiu sobie obiorą. Nie jest to niekiedy prosta droga, jednak im trudniejsza, tym większa radość i szacunek dla tego, co się osiągnęło. Mam także nadzieję, iż Dyrekcja i Nauczyciele zaszczepią w Uczniach chęć do naśladowania w dalszym życiu tak znamienitego patrona – Ks. Michała Rapacza”. Małopolski Kurator Oświaty, którego reprezentował P. Marcin Miłkowski – dyrektor wydziału nadzoru pedagogicznego w swoim liście gratulował trafności wyboru tak wspaniałego Patrona. Zaś Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu życzy, by „podejmując codzienny trud wychowawczy korzystali jak najwięcej z katalogu zasad, którym był wierny Ksiądz Rapacz. Uczniom, by oddając hołd Księdzu Rapaczowi pamiętali, że są w życiu każdego człowieka wartości, których obrona wymaga czasem najwyższej ceny”. Starostwo Myślenickie reprezentował P. Władysław Kurowski - Wicestarosta Myślenicki. W swoim „Liście gratulacyjnym” życzył „całej Społeczności Szkolnej, aby wybrany Patron, nasz Rodak, Męczennik za wiarę i Sługa Boży, był dla wszystkich wzorem do naśladowania. Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu życzy wytrwałości w codziennej pracy z młodzieżą oraz wychowania młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim”. Swoje słowa do wszystkich zebranych skierował też O. Józef Mońko – tenczynianin. W swojej refleksji przyznał: Kiedy zastanawiam się nieraz nad pochodzeniem nazwy naszej miejscowości Tenczyn – jedynej takiej nazwy na świecie, zawsze przychodzi mi na myśl coś, albo ktoś, kto mógłby potwierdzić wielkość, nadzwyczajność tej nazwy. W naszej skromnej historii trudno doszukać się jakichś bardzo ważnych wydarzeń, wielkich osobowości. Może przyszłość będzie bogatsza. Póki co, przyznajmy rzetelnie, że taką postacią, która odpowiedziała życiem i wielkim bohaterskim czynem rozsławiającym Tenczyn jest Ks. Michał Rapacz. Pozostaje nam jeszcze, szczególnie od tej chwili, modlić się usilnie o Jego beatyfikację czy kanonizację jako bohatera i męczennika - największego z ziemi tenczyńskiej. Wśród zaproszonych gości obecni byli też Antoni Grochal - Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, Pan Piotr Milczanowski – Kierownik Referatu Ewidencji Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, najbliższa Rodzina Ks. Michała Rapacza, Poczty Sztandarowe ze wszystkich szkół Gminy Lubień, Dyrektorzy z placówek oświatowych Gminy Lubień, pracownicy Referatu Oświaty w Lubniu, Poczet Sztandarowy OSP Tenczyn oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tenczyna.

Po części oficjalnej nastąpił występ młodzieży gimnazjalnej na temat życia Ks. Michała Rapacza. Scenariusz przedstawienia pt: „Niech się dzieje Twoja wola, Panie” napisała Pani Genowefa Flaga. Młodzież przygotowały Panie Genowefa Flaga i Maria Hajdas. Oprawę muzyczną przygotował Pana Andrzej Jędrysek. Dekorację lasu w Płokach wykonała Pani Karina Kiczek. Główną rolę ks. Michała Rapacza odtwarzał Adam Druzgała.